• Twój notes jest pusty. Dodaj do niego obiekty, aby móc łatwiej je znaleźć lub porównać.
Dodano do notesu

Historia miasta Świeradów


Długa tradycja uzdrowiskowa została zapoczątkowana odkryciem szczególnych właściwości szczawianów radoczynnych już w 1783, kiedy to zauważono dobroczynny wpływ wód na ludzki organizm. Między innymi zauważano pozytywny wpływ na apetyt, stany lękowe, a także choroby żołądka i wątroby. Kolejno powstawały domy gościnne przy źródłach stopniowo coraz bardziej zabudowanych i eksploatowanych. Napływali kolejni lidzie zajmujący się typowym rolnictwem, wyrębem lasu i przede wszystkim działalnością turystyczną. Powstała kolej łącząca Jelenią Górę z Węglińcem i Wrocław z Goerlitz, dzięki czemu Świeradów zyskał kontakt ze światem. Jeszcze przed pierwszą wojną światową miasto zyskało połączenie z Mirskiem, elektryfikację i brukowane drogi, a z każdym rokiem rosła liczba kuracjuszy. W zasadzie uzdrowisko działało bez większych perturbacji nawet podczas drugiej wojny światowej. Liczni właściciele pensjonatów, domów wczasowych, lekarze i właściciele gospód zorganizowali się w związek, który miał na celu rozwój turystyki, a rezultatem ich działalności była droga relacji Świeradów – Szklarska Poręba.
Do tal powojennych Świeradów funkcjonował pod nazwą Wieniec Zdrój i dopiero plebiscyt wśród ludności wprowadził obecna nazwę.

Ukoronowaniem działalności mieszkańców Świeradowa stało się nadanie praw miejskich w 1946 roku oraz przyłączenie sąsiedniej Czerniawy Zdroju w 1973 roku.
Położenie miasta od zawsze stanowiła jego wielki atut. Umiejscowienie w Izerach stanowiło doskonały punkt wypadowy dla eskapad eksploracyjnych, które pojawiły się już w średniowieczu. Obecnie możemy korzystać wieloletniej tradycji miasta, dobroczynnie działających wód mineralnych, a także kory i igieł świerkowych powszechnie używanych w lecznictwie świeradowskim. Miasto staje się również enklawą turystyczną zarówno letnią, jak i zimową stając się również konkurencją dla pobliskiej Szklarskiej Poręby.