• Twój notes jest pusty. Dodaj do niego obiekty, aby móc łatwiej je znaleźć lub porównać.
Dodano do notesu

Historia Teatru


Może to był upalny, letni dzień, może słońce prażyło nieznośnie, drgawki powietrza nie pozwalały dostrzec wyraźnych konturów najbliższej okolicy. Może padał deszcz, było szaro, zimno i nijako. A może dopiero co przeszła burza zostawiając po sobie ślad brunatnych chmur, zza których wygląda zarumienione słońce? I siedzieli Kutowie, patrząc przez okienko swego XVII-wiecznego domu albo spod parasola w swym ogrodzie i by rozproszyć upał, odpędzić deszczowe chmury, zatrzymać poburzową barwę słońca na dłużej wymyślili sobie teatr. A co! Powstał w lipcu 1991 r.

Wiara i odwaga musiały towarzyszyć jego narodzinom. Ci, którzy do nich doprowadzili to wszak zawodowi aktorzy, absolwenci krakowskiej Wyższej Szkoły Teatralnej (wydziałów zamiejscowych we Wrocławiu), którzy grali wcześniej w teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze oraz W. Horzycy w Toruniu. Dla kogo mieliby grać w maleńkich, zgubionych pośród gór Michałowicach? Ona absolwentka wydziału lalkarskiego, zdobywczyni niemal wszystkich nagród na XIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (łącznie z nagrodą publiczności), on absolwent wydziału aktorskiego, świetny satyryk i parodysta.

W latach 90 wybudowali salę teatralną ze sceną, widownią i garderobą. W nowym tysiącleciu dostawili do tego kompleks domków z miejscami noclegowymi o wysokim, hotelowym standardzie oraz Salę Pod Wielkim Grzybem przyciągającą żywym, palącym się na jej środku ogniem. Zaczęli działać jako dwuosobowy, całkowicie niezależny finansowo i programowo zespół aktorski. Ona stała się także scenografem i kostiumologiem, zajęła się logistyką, marketingiem, zaopatrzeniem, szefowaniem w kuchni teatralnej i obsługą kasy fiskalnej. On został dyrektorem teatru, autorem większości tekstów i scenariuszy premierowych, księgowym, kierowcą i konserwatorem. W grudniu 2005 r. dołączył do nich Jacek Szreniawa – muzyk, kompozytor, wokalista i aranżer z dyplomem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, gdzie ukończył wychowanie muzyczne. Brał udział w festiwalach Rawa Blues, Country w Mrągowie, znalazł się w finale programu TVN „Droga do Gwiazd”. Obecnie oprócz gry w Teatrze Naszym zajmuje się prowadzeniem założonej przez siebie w Jeleniej Górze szkoły muzycznej.

Tekst: Sandra Nejranowska-Białka