• Twój notes jest pusty. Dodaj do niego obiekty, aby móc łatwiej je znaleźć lub porównać.
Dodano do notesu

Uzdrowisko


Świeradów-Zdrój już od XVII wieku był znany jako Uzdrowiskowa Perła Karkonoszy. Wielu bogatych ludzi, szlachciców i ludzi z herbem przyjeżdżało tutaj, by leczyć się z chorób układu krążenia, układu ruchu, reumatyzmu i dolegliwości kobiecych. Złoża wód radonowych i szczawianów radoczynnych korzystnie wpływały na organizm, podobnie jak okłady borowinowe pochodzące z bogatych w tej okolicy złóż borowiny.

W zabytkowych budynkach, jak i nowych zabudowaniach uzdrowiskowych można zażywać zdrowotnych kąpieli w ekstraktach z kory i igieł świerkowych, okładów borowinowych oraz kąpieli w wodach mineralnych korzystanie wpływających na samopoczucie i skórę. Człowiek już od kilku wieków może korzystać w Świeradowie z dobroczynnych właściwości środowiska naturalnego przy niewielkiej pomocy naukowców i lekarzy. Powrót do zdrowia w Świeradowie łączy się również z aktywnością, sportem, świeżym powietrzem i mocą rozrywki dostarczanej każdego roku w dużych ilościach.

Odkryte w XVI wieku wody mineralne dopiero nieco ponad 150 lat później stały się największym bogactwem miasta. Owo odkrycie stało się motorem napędowym rozwoju kurortu, dzięki czemu obecnie można podziwiać zabytkowe budynki Domu Zdrojowego i Park Zdrojowy okalający zabudowania, od wielu juz lat cieszący się dużym powodzeniem. Pijalnia Wody w Świeradowie jest najdłuższym tego typu budynkiem na Dolnym Śląsku i służy kuracjuszom do uzdrawiających spacerów pod dachem. Egzotyczna roślinność Parku, sztuczna grota i taras widokowy na Wieży z Zegarem są dodatkowymi atrakcjami skutecznie umilającymi czas. Niezależnie od pory roku w Świeradowie wiele się dzieje w sferze kulturalnej miasta. Turyści mogą liczyć przede wszystkim na koncerty promenadowe, występy kabaretowe, przedstawienia teatralne, a każdego roku hucznie obchodzony jest Sylwester w najdłuższej Pijalni Wody na Dolnym Śląsku.